تبلیغات
تبلیغات
+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  شماره عضویت
  70
  عنوان کاربر
  کاربر ویژه
  میانگین پست در روز
  0.02
  نوشته ها
  17
  پسندیده
  0
  مورد پسند : 3 بار در 3 پست

  طبقه بندی عناصر واسطه

  طبقه بندی عناصر واسطه

  این عنصرها بسته به اینکه الکترون متمایز کننده اتم آنها در تراز n-1)d) و یا در تراز n-2)f) لایه ظرفیت وارد شود، به دو دسته تقسیم می*شوند.
  فلزات واسطه دسته d

  الکترونهای متمایز کننده اتم این عنصرها در تراز n-۱)d) لایه ظرفیت اتم آنها وارد می*شود و عموما (غیر از روی و کادمیم)، در حالت اکسایش صفر و یا دست کم در یکی از حالتهای اکسایش بالاتر از صفر، یک یا چند اوربیتال تک الکترونی در تراز لایه ظرفیت اتم خود دارند. عنصرهای واسطه دوره چهارم (ردیف 3d)، دوره پنجم (ردیف 4d)، دوره ششم (ردیف 5d) و دوره هفتم (ردیف 6d)، جزو این دسته از فلزات هستند.
  فلزات واسطه دسته F

  این عناصر که الکترونهای متمایز کننده اتم آنها، در ترازهای n-2)F) لایه ظرفیت که ترازهای نسبتا درونی*اند قرار می*گیرند، به عناصر واسطه داخلی معروفند و جزو عنصرهای گروه III B در جدول تناوبی می*باشند و دو ردیف متمایز از عنصرهای واسطه را شامل می*شوند که عبارتند از اکتنیدها و لانتانیدها.
  خواص فیزیکی عناصر واسطه

  به غیر از عناصر واسطه گروه II B (یعنی روی، کادمیم، جیوه) و فلزهای واسطه دیگر)، دماهای ذوب و جوش، گرمای نهان تبخیر، چگالی، سختی، انرژی بستگی نسبتا بالایی دارند (در بین آنها تنها جیوه در دمای معمولی مایع است). شدت این خواص در عنصرهای واسطه میانی هر ردیف بیشتر می*شود. دلیل این رویداد، وجود اوربیتالهای تک الکترونی نسبتا زیاد در تراز d و امکان همپوشانی مناسب این اوربیتالها، تشکیل پیوند کووالانسی در شبکه بلور و افزایش انرژی بستگی بلور فلزی است. اما در آخرین عنصر واسطه هر ردیف، انرژی بستگی به پایینترین حد خود نزول می*کند.

  خواص مکانیکی عناصر واسطه فلزهای واسطه عموما انعطاف پذیرند، قابلیت تغییر شکل دارند، خاصیت چکش خواری، صیقل پذیری، تورّق و مفتول شدن آنها خیلی زیاد است. در مقابل ضربه، فشار و کشش، مقاومت دارند (غیر از جیوه که مایع، روی و کروم که شکننده*اند).

  البته فلزهای گروه IB (مس، نقره و طلا) بسیار نرم*اند. این فلزها با یکدیگر و نیز با برخی نافلزات، آلیازهای بسیار مهمی تشکیل می*دهند که خواص و کاربردهای ویژه*ای در پژوهش، علم و صنعت دارند. از آلیاژ این فلزات در ساخت موتور جت هواپیما، استفاده می*شود.
  خواص مغناطیسی

  این فلزها عموما (غیر از روی و کادمیم) در حالت آزاد و خنثی و یا دست کم در یکی از حالتهای اکسایش خود در ترکیبها، دارای اوربیتالهای تک الکترونی*اند. از این*رو، غالبا در حالت گازی یا در بسیاری از ترکیبات کوئوردیناسیون خود، بویژه با لیگاندهای ضعیف دارای خاصیت پارامغناطیسی*اند. بدیهی است برخی از آنها که فاقد الکترون جفت*نشدهاند، حتی در حالت آزاد (گازی) دارای خاصیت دیامغناطیسی*اند (مانند روی و کادمیم) و یا ممکن است برخی از آنها با داشتن الکترونهای جفت*نشده در بلور، آنتی فرومغناطیس باشند و یا در ترکیبات کمپلکس یا لیگاندهای قوی و یا مغناطیس باشند (کروم).
  الکترونگاتیوی

  به علت کوچک بودن اندازه اتم و زیاد بودن بار موثر هسته، عنصرهای واسطه نسبت به عنصرهای اصلی، الکترونگاتیوی و انرژی یونش عنصرهای واسطه نسبت به عنصرهای اصلی همدوره خود بیشتر است.
  رسانایی برق و گرما

  فلزات واسطه، عموما جریان برق را به خوبی هدایت می*کنند، قدرت رسانایی عنصرهای گروه IB از فلزهای دیگر بیشتر است، (دلیل آن پر بودن اوربیتالهای تراز d و وجود اوربیتال تک الکترونی S لایه ظرفیت است). رسانایی گرمایی این فلزات به موازات رسانایی الکتریکی آنها افزایش می*یابد. رسانایی الکتریکی وانادیوم از فلزهای دیگر کمتر است.


  فلزات واسطه خارجی

  این دسته از فلزات را می*توان در خود جدول تناوبی مشاهده نمود، در عناصر واسطه خارجی زیر لایهٔ d در حال پرشدن می*باشد، این عناصر نسبت به فلزات گروه اول و دوم سختی، چگالی و دمای ذوب و جوش بالاتری دارند، همه فلزات (اعم از قلیایی، قلیایی خاکی و واسطه و فلزات اصی دسته p) جامد می*باشند به جز جیوه که در دمای اتاق به حالت مایع می*باشد و یک استثناء به شمار می*آید. در آرایش الکترونی این عناصر بی نظمی*های متعددی دیده می*شود، برای مثال دو نمونه از این بی نظمی*ها در دو عنصر Cr و Cu دیده می*شوند، گروه یازدهم یا IB با نام فلزات سکه ساز نیز شناخته می*شوند که شامل سه عنصر مس، نقره و طلا می*باشد، البته در بین فلزات واسطه خارجی نامگذاری*های دیگری نیز وجود دارد که به صورت دسته*ای صورت گرفته*اند و نظمی بین این دسته بندی*ها دیده نمی*شود، برای مثال دو نمونه از این دسته بندی*ها عبارتند از:

  - فلزات پلاتینی: که شامل شش عنصر پالادیم، پلاتین، رودیم، ایریدیم، روتنیم و اوسمیم می*باشد.

  - تریادها یا فلزات فرومانتیک یا دستهٔ سه تایی*ها: که شامل آهن، کبالت و نیکل سه عنصر که در نامگذاری آیوپاک در یک گروه قرار گرفته*اند و در تناوب چهارم جدول تناوبی و گروه*های هشتم و نهم و دهم قراردارند.


  فلزات واسطه داخلی

  با مشاهدهٔ جدول تناوبی دو دسته از عناصر را مشاهده می*کنید که جدا از جدول تناوبی و در پایین تصویر قرار گرفته*اند، اینها همان عناصر واسطهٔ داخلی هستند که عناصر دستهٔ اول خواصی مشابه فلز لانتان دارند و به لانتانیدها مشهور هستند و عناصر دستهٔ دوم خواصی مشابه فلز اکتینیم دارند و به اکتینیدها معروف شده*اند.

  از آن جا که قرار دادن لانتانیدها و اکتینیدها در خانه*های پلاک ۵۷ و ۸۹ میسرنمی شد، این دو گروه در پایین جدول تناوبی و به صورت جداگانه اما با ارجاع به دو عنصر لانتانیم(لانتان) و اکتینیم قرارگرفته*اند.

  لانتانیدها: در این عناصر زیرلایهٔ 4f در حال پرشدن می*باشد و شامل عناصر از عدد اتمی ۵۸ تا ۷۱ می*باشند.  اکتینیدها: در این عناصر زیرلایهٔ 5f در حال پرشدن می*باشد و شامل عناصر از عدد اتمی ۹۰ تا ۱۰۳ می*باشد، برای مطالعهٔ اکتینیدها ساختارهسته نسبت به آرایش الکترونی عناصر از اهمیت بیش تری برخوردار می*باشد، مشهورترین اکتینید که امروزه بحث*های زیادی را در اقتصاد و سیاست و علم به خود اختصاص داده*است اورانیوم می*باشد که از آن انواع استفاده*های صلح آمیز و غیر صلح آمیز(برای ساخت سلاح*های شیمیایی) می*شود.

  از ترکیب فلزات واسطه خارجی با ترکیبات آلی ترکیبات آلی فلزی مهمی با کاربردهای گوناگون تشکیل می*شوند.


 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

   

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید